875772 78493551 e1397489019539 - Technologie a nová lidská práva

Technologie a nová lidská práva

Moderní komunikační technologie přináší možnost neustálého kontaktu s (nejen) blízkými osobami

Zjednodušeně si řekněme, že se jedná o novodobé lidské „právo“ okamžitě zjistit, jakým způsobem smýšlí, kde jsou a co dělají lidé na které máme spojení. Do jisté míry něco zjistíme i když to dotyčný VŮBEC NECHCE jen tím, že vypne telefon nebo internet, nebo to nezvedá, nereaguje, protože i to je forma jakési vynucené komunikace.

Takové právo na okamžitý dohled nad člověkem se ale špatně slučuje s principy lidské tělesnosti, soužití lidí. Odloučení, soukromí a nezávislost je potřebná pro normální nejen partnerský život. Narušením soukromí končí stabilita vztahů.

Mobilní komunikace, tedy rozšíření možností lidí vzájemně se ovlivnit na dálku rychle zdomácněla. Pro generaci, která se do světa s těmito možnostmi už narodila  je život bez mobilního telefonu a internetu zcela nepředstavitelný

Veškeré činnosti jejich života i nejdůležitější životní momenty  jsou na mobilní komunikaci závislé. Mladí lidé všude na světě jsou ochotni podstoupit mnohé jen proto, aby si tuto možnost obstarali. Je docela běžné, že mladé dívky, žačky a studentky provádí prostituci jen proto, aby získaly přístup k mobilní komunikaci (sex za kredit). Dokonce i v rozvojových zemích začíná být potřeba mobilního telefonu postavena ihned za uspokojení hladu.

Vzniká závislost lidí na mobilní komunikaci

Nová generace považuje možnost mobilní komunikace za úplný a nedílný základ života. Dítě bez mobilního telefonu dnes bude ve škole vypadat jako podivín nebo naprostý chudáček. Matky sledují displey svých telefonů, zda jim potomek  nevolal s pocitem větší kontroly a ochrany svých dětí. Partneři si často volají jen pro kontrolu toho druhého a pokud se nedovolají jsou schopni udělat strašlivou scénu jen kvůli vypnutému, nebo nezvednutému telefonu. Nadřízení volají svým podřízeným s pocitem, že mají plné právo je kontaktovat a řešit pracovní záležitosti v jejich osobním volnu. To se ale neslučuje s přirozenou lidskou potřebou intimity, soukromí a nezávislosti a musí to ovlivnit v negativním smyslu lidské vztahy.