1260785 84481055 - Lze přesvědčit argumenty, vyžaduje to ale práci a zájem.

Lze přesvědčit argumenty, vyžaduje to ale práci a zájem.

Copak se Ježíš sám tolikrát nezastavil v zoufalství nad lidskou touhou následovat svůj názor bez ohledu na jeho poznanou pravdivost? Lidi je částečně možné přesvědčit argumenty o pravdě, ale jde to jen cestou vzbuzení jejich opravdového zájmu o pravdu. Přesně jak to dělal Ježíš pomocí svých podobenství. Vytrhnout lidi ze starého způsobu uvažování vyžaduje spolupráci učitele i žáka.

Stejně jako Microsoft si zastíráním faktů, zamlžováním skutečností, učením špatných uživatelských návyků a vnucováním nepravdivých názorů dokázal vybojovat, že lidé budou používat Windows i když proti linuxu budou mít většinu nevýhodných vlastností, stejným způsobem i Satan dokáže, aby lidé vyznávali jeho pravdu namísto Boží reality, i když jeho bude jen zastíráním faktů, učením špatných návyků a vnucováním nepravdivých názorů.

Přitom je zajímavé vidět toto srovnání (podobenství) v realitě:

Můžeme sledovat uživatele, který dostal čerstvě přeinstalovaný notebook ze zničených Windows XP na perfektně fungující UBUNTU 9.10. Vidíme uživatele, jak si nový systém prohlíží, má tam od správce připravené ikonky, které důvěrně zná… dokonce i téma grafiky je XP Luna.

Uživatel si spustí zkušebně Skype, Firefox… najede si na své stránky, na facebook…zkouší si pouštět filmy. Přitom mu běží 3D desktop na stroji z roku 2004, wifi, kamera, audio, vše bez jakékoliv instalace na první pokus. Uživatel užasle hledí na ten celek. Fakt, že ho to nic nestálo moc nevnímá, neboť předchozí XP ukradl, spolu se všemi programy co tam měl. Cena tedy pro něho není argument.
Uživatel pokyvuje hlavou, nemá dalších otázek. Notebook startuje rychle, funguje bezvadně hibernace, o které ještě ani nevěděl.
Ukazuji uživateli Přidat-Odebrat software, katalog, kde si může přidávat ze stovek dalších programů a her, které jsou k dispozici zdarma a bez námahy.
Uživatel žasně, něco takového mu u Windows nikdo nikdy neukázal. Připadne mu to jako nějaká podivná pohádka. Musí si vyzkoušet něco přídat-odebrat, aby vůbec uvěřil, že to je myšleno vážně.
V pořádku, vše se zdá ideální. Spokojeně odchází.

Za týden se mi notebook vrací, spolu s nešťastným uživatelem.
Na notebooku se skví Windows XP SP1 ve Nouzovém režimu. Uživatel se zapíchnul v reinstalaci, neboť systém ještě neumí wifi ani síťovou kartu, takže se nedostane na net.

Ptám se jej, co jej vedlo k reistalaci mého vymazleného UBUNTU. Bylo to takto:

Celý svět okolo něj, jeho známí a rodina, nechápali, co má, nevěřili, protože to neznají….

Říkali: „Týjo, nedal ti tam antivirák a antispyware…“ jelikož mají schízu z Windows a jsou vyučení, že toto je jediná pravda ve světe PC.

A uživatel byl nešťastný… pochyboval, že admin měl pravdu. Uvažoval, co když mají pravdu všichni ostatní.

Uživatel se tedy vrhl na zkoumání pravdy… a vzal časopisy mluvící o Windows. Tam nacházel čím dál tím víc úplně protichůdné informace o počítačích.
Nic není tak úplně zadarmo, všude jsou viry, potřebujete počítač čistit, optimalizovat, uklízet. Musíte používat to a to, jinak jste včerejší.
To nahlodalo velmi.

Druhý den mluvil s přáteli, že nemá antivirák, a že nemá ani Nero. Protože se dočetl, že Nero je úplný základ vypalování, bez kterého to nejde. Kamarád mu dal windowsové Nero na CD. A na flešce nějaký antivir.

Doma mu antivir odmítnul instalaci, že se jedná o nepodporovanou verzi Windows a Nero se nainstalovalo, ale nenašlo jeho vypalovačku. Vše začínalo být velice složité.

Opatrně otevřel panýlek Přidat-Odebrat a prohlížel si jej. Už zde jednou byl, ale nyní mu připadal tak nějak zvláštní. I když měl jen tři tlačítka, vypadal nějak složitě. Napsal tedy do okénka „Hledat“ slovo „nero“. To co mu to nalezlo, se již nesnažil pochopit.

Druhý den zjistil, že byl adminem nějak oklamán. Ten notebook který mu dal, se chová podle jiných pravidel, než je zřejmé z toho, co vyprávějí ostatní. Pojala ho hrůza, jak bude řešit ty viry a to hroucení, které všichni řeší, když má doma něco úplně jiného a odlišného než většina. Uzrálo v něm rozhodnutí.

Večer vložil do mechaniky CD Windows XP a vstoupil do boot-menu notebooku. Vybral start z CD a následoval instrukce. Cítil se šťastný:… „Toto je má cesta DOMŮ, do důvěrně známých míst, která budu sdílet se svými kamarády. Tam mě vždy pomůžou řešit problémy.
Když budu mít viry, tak mě něco poradí, Když budu mít spyware, tak budu instalovat antispyware.
Nebudu si tam dávat nic složitého a důležitého, aby, když to spadne, jsem neměl o co přijít. Budu jen koukat na mejla na seznamu a na facebook. Kdyby bylo nejhůř, tak i ten antivirák, který mě spasí před nebezpečím, snad i koupím“

Tu se však instalace zastavila…. ikonky byly podivně obrovské. Stiskl tedy důvěrné a všude hlasitě vyzývané modré E, a: NIC….prostě vůbec nic. Ani žádný zvuk.
Zjistil, že se nedostane na servery s programy ke stažení. Zjistil, že se nedostane nikam…

Po půlhodnině tukání do ničeho šel spát.

‚Zítra odnesu notebook adminovi, musí mi tam vrátit……… Windows XP, ale tak, aby všechno šlo.

Tak toto byl nejběžnější příklad toho, jak lidé přijímají nové věci. Prostě stačilo toho člověka nechat pár dní napospas vlivu okolního světa, a všechny dobré věci, které viděl, se mu zamlžily, protože před ním byly vytvořeny domnělé, již neexistující problémy.

Ještě že má takový uživatel svého Admina, který ho z toho vytáhne 🙂